Objazd naukowy pt. Wpływ Osków i Samnitów na kulturę Kampanii

Objazd naukowy pt. Wpływ Osków i Samnitów na kulturę…

Koła Naukowe Historyków Studentów UJ oraz Filologów Klasycznych UJ organizują projekt naukowy Wpływ Osków i Samnitów na kulturę Kampanii, który odbędzie się w dniach 16 – 27 X 2011 na terenie Italii. W planie wyjazdu znajdują się m. in. Neapol, Sorrento, Capri, Pompeje, Stabie, Herkulanum, Wezuwiusz, Avellino, Pithekousai, Elea. Uczestnicy mają zamiar zobaczyć i poznać wiele niezwykle ważnych stanowisk archeologicznych, muzeów oraz zabytków starożytnych in situ. Po opracowaniu materiałów uzbieranych w trakcie projektu efekty tegoż zostaną przedstawione szerszemu gronu studentów w formie slajdowiska, referatów i sesji studenckich w Kole Naukowym, aby zdobyta badaniem wiedza została przekazana dalej.
Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez dr Aleksandrę Klęczar z Instytutu Filologii Klasycznej UJ oraz dra hab. Michała Stachurę z Instytutu Historii UJ.

Studenci będący uczestnikami tego objazdu mają doświadczenie w realizacji poprzedniej edycji tego typu projektu, który miał miejsce na terenach starożytnej Etrurii, a nosił tytuł Dziedzictwo etruskie w sztuce Italii.
W planach na rok 2012 jest projekt kolejnej edycji objazdu naukowego mającego obejmować Sycylię, gdzie znajdują się szczególnie warte poznania starożytne świątynie greckie o bardzo dobrym stanie zachowania. O tym projekcie w odpowiednim czasie zostanie wystawione ogłoszenie informacyjne oraz zachęcające studentów do uczestnictwa.